3.2.2.4. Техніки регуляції негативних емоцій

.

3.2.2.4. Техніки регуляції негативних емоцій

Уявімо собі таку ситуацію. Теплий весняний ранок. Ви прийшли на роботу, випили смачного чаю з ромашки, пожартували з колегами і спланували свій робочий день. Роботи багато, однак настрій у вас чудовий і ніщо не віщує біди. Раптом ви чуєте з-за дверей лемент та погрози. Це хтось з громадян вимагає негайно видати довідку про стан розгляду справи. Спочатку ви не втручаєтесь, однак вже через хвилину ви чуєте, що кричить уже не лише громадянка а й ваш колега. Ви виходите у коридор і бачите літню жінку, що, плачучи, рішуче прямує до Ваших дверей. «Ви люди чи звірі?» - кричить вона, звертаючись до вас. Які слова ви скажете їй у відповідь на цю репліку? Якою має бути послідовність Ваших дій, щоб врегулювати конфлікт, який вже розпалився?

З цього підрозділу ви дізнаєтесь як справлятися з негативними емоціями розлючених громадян, водночас зберігаючи як свою нервову систему так й його. Що робити, коли розгнівана людина під час прийому починає кричати та погрожувати. Сказана фраза: «Шановний, Ви находитесь в стінах суду, поводьтесь чемно», як показує життя не заспокоює, а навпаки ще більше розпалює таку людину. Тому саме в цьому розділі ми намагалися поділитися новими техніками зниження агресії та утримання себе в нейтральній позиції.

Якщо одного дня ми вирішили обрати своєю роботою роботу у суді, то маємо усвідомлювати, що вона полягатиме значною мірою у спілкуванні з людьми і буде пов’язана з різними, часто негативними людськими емоціями та проявами.

Наший життєвий досвід напевне підтвердить той факт, що усі люди інколи бувають деструктивні, що вони діляться на вдячних і невдячних, і що усі ми надзвичайно різні і за своїми життєвими історіями і за характером та долею. Така вже природа, і з цим нічого не можна зробити.

Однак, чому виникають конфлікти? З яких причин громадяни, приходячи до суду, влаштовують скандали? Чому взагалі усі ми час від часу з привітних особистостей перетворюємося на розгнівані вулкани, що «вивергаються» на рідних чи колег потоками лайна?

Якщо розібратися в психології людини, то можна виділити наступні причини, з яких люди влаштовують конфлікти:

• Поганий настрій

• Відстоювання своєї точки зору

• Конфліктний характер людини

• Повернення негативу у відповідь на грубість чи ігнорування

• Особистісна неприязнь

• Недостатня чи викривлена інформація

• Небажання людини зрозуміти щось (внутрішній супротив інформації, яку не хочеш чути)

• Хвороба і погане самопочуття

А що якщо спробувати знайти корінь конфлікту? Є одна головна риса, що об’єднує усі перераховані пункти – це емоційна природа кожної з зазначених причин. Тут немає логіки – лише емоції.

Справа у тому, що центр логічного мислення у нашій голові і центр емоцій знаходяться у різних ділянках головного мозку. Коли увімкнений емоційний центр, то центр логічного мислення вимкнений. Причому, коли людина відчуває позитивні емоції, то у нас ще є шанс бути почутими - людина через деякий час може переключитися і вислухати наші аргументи. Однак, коли емоції негативні, то перевести людину до стану логіки надзвичайно важко. Тому навряд чи буде доцільно наводити переконливі аргументи матері, яка хоче довести вам, що суддя був не правий, не дозволивши їй поспілкуватися з сином. Також не багато буде сенсу у тому, щоб переконувати розгніваного громадянина, який з усіх сил намагається довести вам, що ви були не праві. Усі ваші аргументи просто не сприймаюся поки вирують емоції. Головна причина конфліктів – це емоційне реагування. І найважливіше наше завдання у розв’язанні конфлікту полягає у тому, щоб перевести людину зі стану негативних емоцій до більш спокійного стану.

Отож, людину у негативному емоційному стані важко виводити з нього за допомогою доказів. Але ж як це можна зробити?

Насправді, людині можна дозволити (а інколи навіть і допомогти) «википіти», тобто виплеснути свої емоції. Чим довше і якісніше ви зможете вислуховувати людину, тим кращий результат ви отримаєте. Ви, напевно, спостерігали у житті, що коли людина виплескує емоції, то їй стає значно легше, просто від того, що її вислухали. Отож, перше правило - максимально коректно вислухати людину. При зіткненні з людиною, яка перебуває у стані негативних емоцій, їй слід дозволити відчувати ці емоції і слухати її зі співчуттям та інтересом до її проблеми. Це дозволить людині випустити свій негатив і перейти до стану, коли вона зможе чути і сприймати інформацію. Після того, як ми вислухали громадянина, нашою метою є врегулювати конфлікт, тобто знайти спосіб, у який ми можемо допомогти людині. Впевнені, що у цьому ви справжні професіонали! Тому сконцентруємося на роботі з емоціями. І в першу чергу зверніть увагу на таблицю, де зазначено, що з того, що ми робимо під час конфлікту знижує напругу, а що підвищує.

ЗНИЖУЮТЬ НАПРУГУ ПІДВИЩЮЮТЬ НАПРУГУ

1. Підкреслення спільності з партнером (подібність думок, особистісних рис тощо)

1. Підкреслення відмінностей між собою і партнером

2. Підкреслення емоційного стану:

а) свого;

б) партнера

2. Ігнорування емоційного стану:

а) свого;

б) партнера

3. Підкреслення значущості партнера та важливості для вас його думки

3. Приниження партнера, негативна оцінка його особи, применшення вкладу партнера до загальної справи і перебільшення свого

4. Надання партнерові можливості виговоритися

4. Переривання думки партнера

5. Проява інтересу до проблем партнера

5. Демонстраційна незацікавленість проблемою партнера

6. Вміння визнати свою помилку

6. Невизнання своїх провин, помилок

7. Пропозиція щодо того, як можна вирішити проблему

7. Пошук винних та звинувачення партнера

8. Звернення до фактів

8. Перехід на особу

9. Спокійний впевнений темп

9. Різке пришвидшення темпу мовлення

Отож, є техніки, які допомагають нам знижувати емоційні прояви інших людей. Однак техніки є вторинними – хороший слухач, який по справжньому з увагою, терпінням та мудрістю слухає нас, не обов’язково використовує якісь техніки. На першому місці – наше бажання зрозуміти і допомогти. Це надзвичайно важлива навичка, яка знадобиться вам у житті. Кажуть, що хороший співбесідник, не той, хто гарно говорить, а той, хто вміє вислухати і почути. І верхівкою майстерності буде уміння допомогти іншій людині почути саму себе і заспокоїтись.

Ставлення – первинне, а техніки реагування на негативні емоції – вторинні, однак також дуже важливі. Існують наступні техніки управління конфліктами:

1. Підкреслення спільності та схожості. Ми підкреслюємо те, що об’єднує нас з агресором. Наприклад, наше спільне бажання знайти вирішення ситуації, нашу уважність до деталей, нашу пунктуальність. Важливо, щоб ця схожість була приємною людині. Наприклад: «Ми, так само як і Ви, зацікавлені у прозорості цієї справи», «Я також не люблю чекати» та ін.

2. Підкреслення значимості. Ми щиро визнаємо та проговорюємо те хороше, що є у людині, яка зараз сердиться та випромінює негатив: «Я поважаю Вашу думку щодо…», «Ви, як небайдужа і відповідальна людина певно розумієте, що… » «Ви знаєте, Ваша ідея мені здалась дуже цінною», «Я ціню те, як швидко Ви відповідаєте на листи», «Я поважаю Вашу думку щодо…», «Я побачив Ваші розрахунки і перейнявся благоговінням!», «Так, оце робота! Супер!», «Твоя блискавичність мене вражає!», «Я пишаюсь тим, що ми в одній команді!»

3. Проговорювання почуттів (своїх або людини). Проговорювати можна як свої почуття: «Мені дуже неприємно продовжувати розмову у такому тоні», так і почуття людини: «Так, я розумію як це неприємно, що вам доводиться так довго чекати…». Наприклад:

СВОЇ ПОЧУТТЯ ....ПОЧУТТЯ ПАРТНЕРА

- Я здивований...- Ви здивовані...

- Я засмучений...- Ви засмучені...

- Мені незручно...- Вам незручно...

- Мене зачіпає...- Вас зачіпає...

- У мене викликає деякий протест...

- Мене турбує...- У вас викликає деякий протест...

- Мене гнітить...- Вас турбує…- Вас гнітить…

4. «УПС». У випадках прямої агресії з боку інших людей можна використати різновид техніки проговорювання почуттів, так звана техніка «УПС». Використовуючи її, ми проговорюємо свою розгубленість та здивування від того, що було вам сказане. Так можна просто проговорити: “Я навіть розгубився від такого натиску ” або «Навіть не знаю, що відповісти. Ви просто збили мене з ніг…»

5. «Сірєнєвий туман». Цю техніку не рекомендуємо використовувати у відповідь на невдоволення шефа. Однак вона добре підходить у спілкуванні з деструктивними особистостями, які самі не розуміють, чого хочуть. Сутність техніки полягає у тому, щоб у відповідь черговий агресивний коментар до нас ми проговорили довгу і не дуже зрозумілу репліку. У людини з’являється відчуття, що їй відповіли, однак ЩО – не зрозуміло. Техніка вмикає логіку, людина задумується, щоб слідкувати за ходом вашої думки і у результаті трохи заспокоюється емоційно. Наприклад: «У таких випадках кажуть про закономірності залежності між суб’єктивними факторами сприйняття, що мали місце під час розгляду справи і об’єктивними факторами що можуть бути використані як матеріал для юридичного розгляду та подальшої обробки».

6. Я – висловлювання. Якщо ви хочете дати вихід негативним емоціям, не зачіпаючи співрозмовника, можна скористатися “Я висловлюванням ”. Воно концентрується на вираженні негативних почуттів того, хто говорить, та зрозуміло пояснює співрозмовникові, яка поведінка від нього очікується. Наприклад: коли на мене підвищують голос (проговорюємо дії агресора) я зазвичай не в змозі нормально думати (називаємо свій стан); давайте перейдемо до іншого приміщення і усе обговоримо спокійно (проговорюємо бажані дії).

7. «Вам важливо». Тут ми просто фіксуємо причину звернення, починаючи зі слів «Вам важливо»: «Вам важливо, щоб час, на котрий призначається слухання був дотриманий?». Використання зазначених технік гасіння негативних емоцій не гарантує нам 100 – відсоткового вирішення конфлікту. Однак, воно суттєво підвищує наші шанси дійти згоди і врегулювати конфлікт. Ці техніки також будуть корисними нам і у побуті, де також зустрічаємося з конфліктними ситуаціями.

18.01.12 / Просмотров: 3962 / Печать
.

Поиск

Расширенный поиск

Поделись с друзьями

Пользователь

Подписка на новости

Количество времен года (сезонов), прописью?

RSS / MAP / W3C


RSS - международный формат, специально созданный для трансляции данных с одного сайта на другой. 
Используя готовые экспортные файлы в формате RSS, вы можете разместить на своей странице заголовки и аннотации сюжетов наших новостей. 
Кроме того, посредством RSS можно читать новости специальными программами - агрегаторами новостей - и таким образом оперативно узнавать 
об обновлениях нужных сайтов.
Google SiteMap
Valid XHTML 1.0 Transitional

Статистика

Опросы

Активных опросов нет